Dlaczego warto uczyć się przez całe życie? Poszerzaj horyzonty

 • 18 lutego 2019 /
Dlaczego warto uczyc sie przez cale zycie?
Dlaczego warto uczyć się przez całe życie?

Dlaczego warto uczyć się przez całe życie?

Nauka kojarzy nam się z dzieciństwem, szkołą. Każdy chciał dorosnąć jak najszybciej, zakończyć wreszcie wieloletnią edukację, zapomnieć o „nudnych” lekcjach i częstych egzaminach. Stresuje nas, nie mamy na nią czasu – przynajmniej tak twierdzi większość z nas. Jesteśmy pochłonięci pracą, rodziną, lub po prostu „mamy lenia” albo ciekawsze rzeczy do zrobienia (np. przeglądanie zdjęć na Facebooku). Nic dziwnego, że największym błędem wielu dorosłych, aktywnych na rynku pracy osób, jest brak ciągłego doskonalenia się i poszerzania swojej wiedzy. Stagnacja, uzależnienie od innych, wieczne narzekanie na brak perspektyw, czy tzw. „cofnięcie się w rozwoju” – charakteryzuje wielu z nas, naszą codzienną praktykę i pracę. Zatem dlaczego warto uczyć się przez całe życie i poszerzać swoje horyzonty?

Zawsze jest coś nowego do nauczenia się

Czy potrzeba czasu? Poświęcenia? Oczywiście, że tak! Nikt nigdy nie powiedział, że nauka jest łatwa. Jest częścią procesu ewolucji istoty ludzkiej – ciągłego procesu, który się nie kończy. Tak jak nie kończy się świat, który pędzi i ewoluuje coraz szybciej, a do którego – z biegiem lat – trudniej nam się dostosować.

 

Rozwijaj pasję do uczenia się. Jeśli to zrobisz, nigdy nie przestaniesz rosnąć”. (Anthony J. D’Angelo)

Dlaczego warto uczyć się przez całe życie? Taka jest nasza natura

Istnieje wiele praktycznych powodów, aby uczynić naukę czymś nowym, częścią codziennej rutyny.

 

Stajemy się pewniejsi siebie, szlifujemy swój charakter i kreatywność, znajdujemy kolejne inspiracje. Poszerzamy również grono swoich znajomych – nie wspominając o rosnących szansach na awans w pracy, czy nawet jej zmianie w kryzysowym momencie.

Dzięki nowej wiedzy szybciej przystosowujemy się do nowych warunków, nowych sytuacji, jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania.

Oto kilka prostych sposobów, aby poszerzyć swoje horyzonty w ramach codziennej rutyny, w życiu zawodowym i prywatnym:

 1.         W pracy zaplanuj swoje treningi z wyprzedzeniem. Korzystaj z dostępnych kursów online i dokształcaj się na bieżąco, jeśli chcesz być cały czas na topie i osiągać jeszcze lepsze wyniki.
 2.         Jeśli chcesz odnieść sukces, otaczaj się ludźmi, od których możesz się czegoś nauczyć (nie tylko od swoich szefów, także pracowników). Korzystaj, warto.
 3.         Nie zatrzymuj się nad eksploracją tematu, nawet jeśli myślisz, że już go wyczerpałeś i poznałeś wszystkie jego tajniki. „Jedyne, co warto się nauczyć, to rzeczy, których się uczysz, kiedy już wszystko wieszHarry S. Truman.
 4.         Znajdź podcast z nowym, interesującym tematem i słuchaj w drodze do pracy.
 5.         Ucz się języka obcego, powtarzaj nowe słówka codziennie.
 6.         Buszuj po Wikipedii zawsze kiedy trafisz na coś czego nie znałeś. Poszerzaj swoją wiedzę o kolejne artykuły, idź coraz głębiej i powiększaj swoją wiedzę.
 7.         Czytaj – codziennie! Nie ma lepszego sposobu na regularne dokształcanie się.
 8.         Podróżuj i poszerzaj horyzonty, poznawaj nowych ludzi, ciekawe kultury i ich historie.
 9.         Subskrybuj nasz kanał RSS i wdrażaj nowe praktyki każdego dnia.
 10.         Inwestuj w siebie, sprawdzaj dostępne kursy w okolicy (wiele z nich jest bezpłatna), uczestnicz w konferencjach, seminariach, popraw swój networking.
 11.         Pogłębiaj swoje hobby, kto wie, może kiedyś zamieni się w dochodowy biznes (jeśli nie jest nim jeszcze!).
 12.         Unikaj błędów, nie powtarzaj ich, ucz się na zdobytym doświadczeniu, także tym negatywnym.

Nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu”. (Leonardo Da Vinci)

 

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Planuj każdą, nową lekcję w kalendarzu tak, aby nowa praktyka stała się regularną rutyną. Ustalając priorytety na kolejny dzień, pamiętaj, aby zawsze znaleźć chociąż trochę czasu na nauczenie się czegoś nowego. Podsumowując dzień, nie zapomnij "pochwalić się" w swoim pamiętniku, czego nowego udało Ci się dzisiaj dowiedzieć.