Dlaczego warto uczyć się przez całe życie? Poszerzaj horyzonty
- 18 lutego 2019 /

- 2691
- 0
Nauka kojarzy nam się z dzieciństwem, szkołą. Każdy chciał dorosnąć jak najszybciej, zakończyć wreszcie wieloletnią edukację, zapomnieć o „nudnych” lekcjach i częstych egzaminach. Stresuje nas, nie mamy na nią czasu – przynajmniej tak twierdzi większość z nas. Jesteśmy pochłonięci pracą, rodziną, lub po prostu „mamy lenia” albo ciekawsze rzeczy do zrobienia (np. przeglądanie zdjęć na Facebooku). Nic dziwnego, że największym błędem wielu dorosłych, aktywnych na rynku pracy osób, jest brak ciągłego doskonalenia się i poszerzania swojej wiedzy. Stagnacja, uzależnienie od innych, wieczne narzekanie na brak perspektyw, czy tzw. „cofnięcie się w rozwoju” – charakteryzuje wielu z nas, naszą codzienną praktykę i pracę. Zatem dlaczego warto uczyć się przez całe życie i poszerzać swoje horyzonty?
Czy potrzeba czasu? Poświęcenia? Oczywiście, że tak! Nikt nigdy nie powiedział, że nauka jest łatwa. Jest częścią procesu ewolucji istoty ludzkiej – ciągłego procesu, który się nie kończy. Tak jak nie kończy się świat, który pędzi i ewoluuje coraz szybciej, a do którego – z biegiem lat – trudniej nam się dostosować.
„Rozwijaj pasję do uczenia się. Jeśli to zrobisz, nigdy nie przestaniesz rosnąć”. (Anthony J. D’Angelo)
Istnieje wiele praktycznych powodów, aby uczynić naukę czymś nowym, częścią codziennej rutyny.
Stajemy się pewniejsi siebie, szlifujemy swój charakter i kreatywność, znajdujemy kolejne inspiracje. Poszerzamy również grono swoich znajomych – nie wspominając o rosnących szansach na awans w pracy, czy nawet jej zmianie w kryzysowym momencie.
Dzięki nowej wiedzy szybciej przystosowujemy się do nowych warunków, nowych sytuacji, jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania.
„Nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu”. (Leonardo Da Vinci)
Planuj każdą, nową lekcję w kalendarzu tak, aby nowa praktyka stała się regularną rutyną. Ustalając priorytety na kolejny dzień, pamiętaj, aby zawsze znaleźć chociąż trochę czasu na nauczenie się czegoś nowego. Podsumowując dzień, nie zapomnij "pochwalić się" w swoim pamiętniku, czego nowego udało Ci się dzisiaj dowiedzieć.