Jak zwiększyć szanse na realizację swoich postanowień?

  • 20 marca 2019 /
znak drogowskaz
W dobrym kierunku

Badania pokazały, że dodając trzy najważniejsze elementy dotyczące planowania, to kilkukrotnie większa szansa na spełnienie i realizację naszych celów i postanowień.

Przede wszystkim lista

Najpierw zapisz wszystko, co musisz zrobić codziennie, zarówno w życiu domowym, jak i w pracy. Nie martw się o to, jak zorganizujesz tę listę; to jest Twoja burza mózgu, a nie lista rzeczy do zrobienia. Maksymalnie 15 minut z notatnikiem. Zanotuj wszystko, co robisz każdego dnia, a także wszystko, co powinieneś zrobić.

Struktura dnia

Zastanów się, kiedy pracujesz najlepiej. Pogrupuj zadania i przypisz je do konkretnej pory dnia, która jest najbardziej sensowna – wiesz, że wtedy najlepiej je wypełnisz. Niektórzy są najbardziej efektywni o poranku, inni są jak nocne sowy, robią większość czynności wieczorami podczas kreatywnego wybuchu energii.

Konkrety - 3 elementy sukcesu

Stosuj je do opisania każdego zadania w swoim notesie, kalendarzu czy aplikacji w telefonie. Dzięki nim, możesz stworzyć swoistą procedurę dnia, a także podzielić ją na części – przypisując zadania na konkretną porę (np. poranek, południe, wieczór itd.).

 

      1. Co chcesz robić? Przypisz konkretną czynność, stwórz nowe postanowienie – bez zbędnych opisów.

      2. Gdzie to zrobisz? Podaj dokładną lokalizację, miejsce, w którym wdrożysz nowy plan w życie.

      3. Kiedy to zrobisz? Podaj godzinę, konkretną porę dnia lub wydarzenie poprzedzające Twoje zadanie.

Doprecyzuj ustalając czas wykonania zadania, tam gdzie będzie to pomocne oraz wpłynie pozytywnie na zachowanie umówionego czasu wykonania. Mając konkretne informacje, dużo łatwiej przyjdzie Ci stworzenie i przyzwyczajenie się do nowej rutyny. Będziesz mieć mniej wymówek, widząc dokładnie zaplanowane wydarzenie, a przy tym zaoszczędzisz czas mając gotowy przepis na sukces.

Przetestuj swój ulepszony sposób

Sprawdź, jak Ci idzie wykonywanie zaplanowanych zadań. Czy coś trzeba zmienić? Czy zaplanowałeś je w czasie, który ma sens?
Zacznij krok po kroku – na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Kilka przykładów:

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Planuj każde nowe postanowienie w kalendarzu - najlepiej tym w telefonie,. Dyskretnym alarmem przypomni o zbliżającym się zadaniu. Wpisz konkretną godzinę (start i zakończenie), dodaj lokalizację.