Prokrastynacja – jak przestać
- 29 czerwca 2020 /

- 1102
- 3
Prokrastynacja to odkładanie na później czegoś, co powinno, a niekiedy musi być zrobione. Często dlatego, iż owe zadanie jest po prostu nieprzyjemne, trudne lub nudne.
Jeśli jest coś, co przyniesie nam większą przyjemność, ludzka natura wybierze dokładnie taką aktywność, a reszta, oczywiście zostanie przesunięta „na później”.
Prokrastynacja to brak wiary w siebie, ciągłe powtarzanie, że coś się nie uda, czegoś nie da się zrobić. Wtedy wkracza nasz mózg, który „programujemy” tak, aby wyszukiwał argumenty świadczące o słuszności naszej tezy. Następnie poszukujemy powodów, aby jeszcze bardziej zdemotywować się do nieosiągnięcia postawionych celów. Powtarzamy sobie, że nie jesteśmy warci ukończenia trudnego zadania, że nie damy rady i nie dostaniemy tego czego chcemy. Akceptujemy takie podejście, bo jest nam łatwiej. Demotywujemy się, robimy od tej pory wszystko, aby tak się stało, aby nie osiągnąć celów.
Czekamy i czekamy, aż pojawi się jeszcze więcej usprawiedliwień, aby nawet nie rozpocząć postawionego przed nami zadania. Kiedy pojawia się porażka, wpadamy w „błędne koło prokrastynacji” – przecież nie udało się teraz, to nie uda się następnym razem. Takie błędne rozumowanie, uruchamia się coraz częściej.
Co się stanie, gdy zaczniesz powtarzać coś bez przerwy? Mózg ma zdolność przyzwyczajania się do wszystkiego. Więc jeśli chcesz wzbudzić wiarę w siebie, w to, że jesteś w stanie wykonać każde zadanie, minąć każdą przeszkodę czy podołać każdej stresującej sytuacji, po prostu powtarzaj do siebie regularnie, że wierzysz, że możesz osiągnąć swój cel. Stwórz ten obraz w swoim umyśle, a uwierzysz w siebie następnym razem, gdy staniesz przed trudnym zadaniem.
Lista „do zrobienia” – Twoje priorytety ustawione według ważności, z dokładnie określonym terminem ukończenia. Spisane mają większą siłę. Nie czekaj do rana, aby ustawić odpowiednie priorytety na rozpoczynający się dzień – zacznij już dzień wcześniej.
Po pierwsze duże zadania – zacznij od najtrudniejszego lub największego zadania. Przeanalizuj każdą jego część, wizualizuj od końca i podziel zadania na mniejsze części. Poświęć czas na planowanie, aby nie tracić go później na nieoczekiwane „niespodzianki”.
Wizualizacja – wyobraź sobie jak rozpoczynasz danie zadanie, jak nad nim pracujesz, jak wygląda jego zakończenie a może nawet i nagroda. Zaplanuj w swojej głowie każdy krok, który zaprowadzi Cię do upragnionego celu.
Zminimalizuj to co Cię rozprasza – zafunduj sobie Social Media detox, odłoż i wycisz telefon, wyłącz wszystkie powiadomienia, które mogą wybić Cię z rytmu i skup się na swoim głównym zadaniu.
Zaplanuj w kalendarzu – zaplanuj swój dzień, ustaw odpowiednie ramy czasowe, zarezerwowane tylko dla jednego konkretnego zadania z listy priorytetów na dany dzień.
Nagroda – pamiętaj o zaplanowaniu czegoś przyjemnego, czegoś co wynagrodzi Ci trud po ukończeniu każdego zadania (dla niektórych, samo skreślenie zadania z listy jest swoistego rodzaju nagrodą!).
Spisuj swoje sukcesy na koniec każdego dnia, czy to w zwykłym notatniku na papierze czy w aplikacji w telefonie. Może to dobry moment na rozpoczęcie pisania swojego pamiętnika, który może posłużyc również jako Twój planer, czy też skarbnica sukcesów, do których możesz w każdej chwili powracać w chwilach zwątpienia.