Prokrastynacja – jak przestać

  • 29 czerwca 2020 /
prokrastynacja-jak-przestac
Stop prokrastynacji!

Prokrastynacja to ludzka natura

Prokrastynacja to odkładanie na później czegoś, co powinno, a niekiedy musi być zrobione. Często dlatego, iż owe zadanie jest po prostu nieprzyjemne, trudne lub nudne.

Jeśli jest coś, co przyniesie nam większą przyjemność, ludzka natura wybierze dokładnie taką aktywność, a reszta, oczywiście zostanie przesunięta „na później”.

Prokrastynacja to brak wiary w siebie

Prokrastynacja to brak wiary w siebie, ciągłe powtarzanie, że coś się nie uda, czegoś nie da się zrobić. Wtedy wkracza nasz mózg, który „programujemy” tak, aby wyszukiwał argumenty świadczące o słuszności naszej tezy. Następnie poszukujemy powodów, aby jeszcze bardziej zdemotywować się do nieosiągnięcia postawionych celów. Powtarzamy sobie, że nie jesteśmy warci ukończenia trudnego zadania, że nie damy rady i nie dostaniemy tego czego chcemy. Akceptujemy takie podejście, bo jest nam łatwiej. Demotywujemy się, robimy od tej pory wszystko, aby tak się stało, aby nie osiągnąć celów.
Czekamy i czekamy, aż pojawi się jeszcze więcej usprawiedliwień, aby nawet nie rozpocząć postawionego przed nami zadania. Kiedy pojawia się porażka, wpadamy w „błędne koło prokrastynacji” – przecież nie udało się teraz, to nie uda się następnym razem. Takie błędne rozumowanie, uruchamia się coraz częściej.

Powtarzaj bez przerwy i uwierz, że możesz osiągnąć każdy cel

Co się stanie, gdy zaczniesz powtarzać coś bez przerwy? Mózg ma zdolność przyzwyczajania się do wszystkiego. Więc jeśli chcesz wzbudzić wiarę w siebie, w to, że jesteś w stanie wykonać każde zadanie, minąć każdą przeszkodę czy podołać każdej stresującej sytuacji, po prostu powtarzaj do siebie regularnie, że wierzysz, że możesz osiągnąć swój cel. Stwórz ten obraz w swoim umyśle, a uwierzysz w siebie następnym razem, gdy staniesz przed trudnym zadaniem.

Prokrastynacja – techniki zwalczania

Lista „do zrobienia” – Twoje priorytety ustawione według ważności, z dokładnie określonym terminem ukończenia. Spisane mają większą siłę. Nie czekaj do rana, aby ustawić odpowiednie priorytety na rozpoczynający się dzień – zacznij już dzień wcześniej.

Po pierwsze duże zadania – zacznij od najtrudniejszego lub największego zadania. Przeanalizuj każdą jego część, wizualizuj od końca i podziel zadania na mniejsze części. Poświęć czas na planowanie, aby nie tracić go później na nieoczekiwane „niespodzianki”.

Wizualizacja – wyobraź sobie jak rozpoczynasz danie zadanie, jak nad nim pracujesz, jak wygląda jego zakończenie a może nawet i nagroda. Zaplanuj w swojej głowie każdy krok, który zaprowadzi Cię do upragnionego celu.

Zminimalizuj to co Cię rozprasza zafunduj sobie Social Media detox, odłoż i wycisz telefon, wyłącz wszystkie powiadomienia, które mogą wybić Cię z rytmu i skup się na swoim głównym zadaniu.

Zaplanuj w kalendarzuzaplanuj swój dzień, ustaw odpowiednie ramy czasowe, zarezerwowane tylko dla jednego konkretnego zadania z listy priorytetów na dany dzień.

Nagroda – pamiętaj o zaplanowaniu czegoś przyjemnego, czegoś co wynagrodzi Ci trud po ukończeniu każdego zadania (dla niektórych, samo skreślenie zadania z listy jest swoistego rodzaju nagrodą!).

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Spisuj swoje sukcesy na koniec każdego dnia, czy to w zwykłym notatniku na papierze czy w aplikacji w telefonie. Może to dobry moment na rozpoczęcie pisania swojego pamiętnika, który może posłużyc również jako Twój planer, czy też skarbnica sukcesów, do których możesz w każdej chwili powracać w chwilach zwątpienia.