Social Media Detox – walka z wirtualnym nałogiem

  • 6 lutego 2019 /
Social media detox walka z wirtualnym nalogiem
Social media detox

Potrzebny social media detox

Codzienne „scrollowanie” kont społecznościowych stało się dla niektórych tak samo ważne jak jedzenie czy oddychanie. Ilość czasu, jaki poświęcamy zerkając na nasz telefon czy tablet, w pracy, w szkole, na ulicy czy w kawiarni, rośnie w zastraszającym tempie. Potrzebny jest social media detox!

Fear of Missing Out

Negatywny wpływ na relacje interpersonalne, życie w wirtualnym świecie – często wyidealizowanym, spadek kreatywności, brak pobudzania wyobraźni. Wszystko to prowadzi do uzależnienia, które karmione jest strachem przed ominięciem czegoś „ważnego”.

To coraz częściej pojawiający się akronim: „FOMO” (z ang. Fear of Missing Out).

W pracy

Zgubne skutki uzależnienia od ciągłego sprawdzania telefonu, zauważają również pracodawcy. Spadek produktywności, koncentracji, tracenie cennego czasu czy ogólny bałagan w jego zarządzaniu. To główne problemy z jakimi na co dzień borykają się liderzy zespołów czy managerowie.

Rozpocznij swój social media detox!

Oto kilka rad, jak poradzić sobie z wirtualnym nałogiem:


  • Po pierwsze, sprawdź na czym stoisz. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju aplikacje, także te dostępne już w systemach Android czy iOS, dzięki którym możesz na bieżąco sprawdzać „czy mamy problem”. Mierzą one czas spędzony na poszczególnych aplikacjach czy pogrupowanych w zadania (tj. „Rozrywka” „Social Media” czy te poświęcone „Produktywności”), a także ile i które notyfikację odrywają nas od codziennych obowiązków.
  • Po drugie, usuń wszystkie alarmy, notyfikacje lub ogranicz je do niezbędnego minimum
  • Idź dlaej i ukryj swoje aplikacje w telefonie, nie będą tak bardzo kusić
  • Ustal czas w swojej codziennej rutynie, który poświęcisz na szybki update „co w trawie piszczy”.  Pamiętaj: nie przesadzaj!
  • Czasami kilkudniowy odwyk jest najlepszą opcją do „zabicia” niepożądanego nawyku
  • W pracy, nie sięgaj po telefon, jeśli nie musisz. Ponadto, ogranicz dźwięki i wibracje do niezbędnego minimum
  • Jeśli możesz zrezygnuj z jednego lub więcej kont na social mediach.
Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Jeśli nie chcesz usuwać swoich aplikacji i kont w mediach społecznościowych, stwórz jeden katalog na swoim telefonie czy tablecie, w którym ukryjesz wszystkie aplikacje, które kradną Ci czas. Przesuń go do ostatniej zakładki na pulpicie. Teraz "szybki rzut oka" na to co się dzieje w wirtualnym świecie wśród znajomych czy celebrytów będzie trochę bardziej niewygodny!