Przyzwyczajenia – przejmij odpowiedzialność za swoje działania

  • 15 marca 2019 /
dark sky niebo
Nie zatrzymuj się i działaj!

W tygodniu praca zazwyczaj od 8 do 16, powrót do domu, kolacja, przeglądanie Internetu, oglądanie telewizji lub czytanie książki. Po całym dniu jesteś zbyt zmęczony, żeby robić coś bardziej wymagającego. W weekend z kolei sprzątanie, gotowanie, być może niedzielny obiad z rodziną. I zanim zdążysz się zorientować jest już po weekendzie.

 

Znasz to skądś? To są przyzwyczajenia.

 

Choć wiesz, że z niektórymi z nich należałoby coś zrobić, bo w końcu czas leci, a Ty chciałbyś nauczyć się języka obcego, zmienić pracę, więcej zarabiać, ale ostatecznie nic z tym nie robisz. Totalnie oddałeś się złej rutynie.  A im dłużej tkwisz w tym stanie, tym trudniej jest Ci z niego wyjść.

 

I tak Ci mijają dni, miesiące, lata, a Ty ciągle pozostajesz w tym samym miejscu. A gdy dokonasz porównania między tym gdzie byleś rok temu, a gdzie jesteś teraz, okaże się, że tak naprawdę Twoja sytuacja niewiele się zmieniła. Zaryzykowałabym nawet stwierdzeniem, że nie zmieniła się wcale. Dalej ta sama nudna praca, Ci sami marudzący ludzie dookoła, i Ty ten sam – wiecznie narzekający na sytuację, w której się znalazłeś. Jednak nadal nie podejmujesz żadnych działań, aby cokolwiek zmienić.

Jak to zmienić?

Pytanie jakie się teraz nasuwa to – jak wyjść z tego błędnego koła, jakim są złe przyzwyczajenia i wziąć się za budowanie swojego życia na własnych warunkach?

Działania mózgu

Zanim jednak na nie odpowiem powinieneś poznać sposób funkcjonowania mózgu. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć, dlaczego monotonia bierze górę w naszym życiu.

 

Przede wszystkim umysł w stara się zaoszczędzić jak najwięcej energii w ciągu dnia. W tym celu używa podświadomości, w której przechowuje wszystkie doświadczenia z przeszłości i w chwili gdy wykonujesz czynności nawykowe nie musi się nawet zastanawiać, co należy po kolei zrobić. Działa automatycznie, przez co Twoja efektywność może się obniżyć.

 

Gratuluję Ci – poznałeś już tajniki funkcjonowania swojego umysłu. Teraz zapraszam Cię do kolejnego etapu, jakim jest przedstawienie Ci technik radzenia sobie ze złą rutyną, po to, abyś mógł zacząć korzystać z otaczających Cię zasobów.

Oddychaj świadomie

Dzięki temu przerwiesz złą rutynę, w której się znalazłeś i zyskasz większą świadomość siebie samego i świata. Jest wiele technik intencjonalnego oddychania.

Ja proponuję Ci metodę oddychania po kwadracie, gdyż możesz ją stosować dyskretnie, nawet stojąc w sklepowej kolejce.

Aby wykonać je prawidłowo postępuj zgodnie z instrukcją:

  • weź głęboki wdech licząc w myślach do czterech,
  • następnie wstrzymaj powietrze znowu licząc do czterech,
  • wydychaj powietrze również licząc przy tym do czterech,
  • a potem znowu wstrzymaj powietrze na 4 sekundy.
  • Powtarzaj ten cykl przez około 3 minuty.

Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów proponuję Ci, abyś wykonywał to ćwiczenie pięć razy w ciągu dnia.

Zrób coś innego

Zastanów się, co zazwyczaj robisz po przyjściu z pracy i zamiast tego wykonaj inną czynność. Może wybierz się z rodziną na spacer, wypróbuj nowy przepis kulinarny albo przearanżuj wystrój swojego pokoju? Opcji masz wiele, wykorzystaj swoją kreatywność!

Odkryj swoje pasje

Być może pomyślisz sobie, że nie masz żadnej pasji. Ja Ci sugeruję jednak, abyś wrócił wspomnieniami do swojego dzieciństwa i zastanowił się, co najbardziej lubiłeś robić, a już o tym zapomniałeś. A jeśli nic w dzieciństwie nie sprawiało Ci frajdy, to zacznij testować różne rzeczy i wybierz te, które Ci najbardziej odpowiadają.

Czego tak naprawdę chcesz?

Większość ludzi oddaje się złej rutynie, bo nie potrafi określić, czego tak naprawdę oczekuje od życia. Ty nie musisz zasilać tych kręgów. Weź kartkę papieru i napisz wszystkie te rzeczy, które chciałbyś zrealizować, a następnie wypisz krok po kroku, co możesz zrobić w tym kierunku.

Zwolnij tempo

Wiem, że może być to trudne. Ale postaraj się czasem pójść wolniejszym krokiem do pracy i dostrzec otaczającą Cię naturę. Na spokojnie zjeść obiad, aby zasmakować każdego kęsa. Bez pośpiechu spędzić czas z rodziną, aby cieszyć się każdą chwilą, którą z nimi spędzasz.

 

Zacznij krok po kroku wprowadzać do swojego życia nowe nawyki, a wkrótce dostrzeżesz pozytywne efekty.

Jeśli chcesz poczynić dalsze kroki w kierunku walki z rutyną zapraszam Cię na bezpłatną konsultację lub śledzenie mojego fanpage’a:

Sylwia Żuber Coaching

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Niestety rutyna dla wielu osób kojarzy się dość negatywnie. Wcale tak nie musi być. Dobra rutyna, która łamie nasze złe nawyki i przyzwyczajenia, pomaga w naszym codziennym życiu, rozwoju zawodowym i samorealizacji. Dobrą praktyką jest prowadzenie pamiętnika, do którego wpiszesz rzeczy, które chciałbyś zmienić lub zrealizować. Wpisz do kalendarza, cyklicznie sprawdzaj i dokumentuj postęp.

Artykuł dzięki uprzejmości agencji I.D.Media / Autor: Sylwia Żuber