IV Rewolucja Przemysłowa - Dlaczego warto uczyć się kodowania
Sporo słyszy się i czyta każdego dnia o pędzącym rozwoju technologii, który nawet w dzisiejszych czasach często wykracza poza granice możliwości i zasoby wielu zaangażowanych przedsiębiorstw, korporacji, start-upów czy jednostek. Postęp jaki widzimy w erze Czwartej Rewolucji Przemysłowej, prędkość z jaką zmienia się świat, wpływa na nasze życie, naszą pracę oraz to jakie decyzje podejmujemy planując swoją przyszłość. Zatem dlaczego warto uczyć się kodowania jak najszybciej?
Nowa moda
Po pierwsze, zmienia się rynek pracy, powstają nowe zawody (w miejsce tych, które w niedalekiej przyszłości zastąpią np. roboty). Wymaga to od nas ciągłej nauki, inwestowania w wiedzę, oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. Co więcej, niekiedy oczekuje się całkowitego przebranżowienia się, aby sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom rynkowym.
Po drugie, w życiu prywatnym pojawiają się inne sposoby spędzania wolnego czasu, nowe hobby, nowe pomysły. Jesteśmy jeszcze bardziej ciekawi świata oraz otaczającej go zewsząd technologii.
Ostatnio pojawiła się również moda na kodowanie i to nie tylko jako profesjonalne zajęcie.
Jak rozwiązywanie krzyżówek
Nikt nie powiedział, że kodowanie jest dla „informatyków”, deweloperów czy geeków komputerowych. W przyszłości będzie jak rozwiązanie quizu w gazecie, czy gra w Sudoku w czasie wolnym od pracy.
Przede wszystkim to świetna zabawa, która pozytywnie wpływa na rozwój naszego umysłu. Ponadto, niesamowity trening naszych zdolności poznawczych, analitycznego myślenia a także kreatywności.
Dodatkowym benefitem – w świecie technologii w jakim żyjemy – jest to, iż poznajemy dokładnie jak ona działa. Jak zbudowana jest strona, co to jest język HTML, kto stoi za tworzeniem aplikacji z której na co dzień korzystamy na przykład w naszym telefonie.
Także dla dzieci
Nie są już nowością pojawiające się kursy kodowania dla dzieci, ba – niektóre przedszkola czy szkoły oferują takie zajęcia w swoim „portfolio”.
Dlatego też, już w sklepach z zabawkami można spotkać nie tylko wypchane misie, czołgi czy domki dla lalek, ale także zabawki, które w „dziecinny” sposób przybliżają nam świat kodowania czy robotyki, pozytywnie wpływając na rozwój naszego dziecka, kreatywne myślenie czy samodzielne rozwiązywanie problemów.
Korzyści z nauki a więc dlaczego warto uczyć się kodowania
Pewność siebie, ciągłe „główkowanie” czy rozwój zdolności interpersonalnych – to korzyści jakie zyskujemy już po pierwszych lekcjach kodowania. Dalej, rośnie wiara we własne możliwości, wzrasta pozytywne nastawienie do trudnych sytuacji, które dzięki nowym umiejętnościom, potrafimy szybciej rozwiązywać.
Co więcej, im dalej brniemy i zagłębiamy się w tajniki tego tematu, tym więcej chcemy poświęcać czasu na dalszą naukę.
Nowe możliwości
Nauka kodowania otwiera sporo szans na zdobycie ciekawej pracy (rynek obecnie przeżywa wysyp ofert dla deweloperów). Wpływa pozytywnie na rozwój naszych umiejętności, także tych z których korzystamy w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Co więcej, pomaga rozwijać inne zdolności, sprawia, że podnosimy swoje kwalifikacje w różnych dziedzinach – niekoniecznie związanych z zajmowanym stanowiskiem.
Wyróżnia się w naszym profesjonalnym CV. Poświęcamy swój czas na odkrywanie nowych możliwości, inwestujemy w siebie i we własny rozwój, poszerzamy swoje zainteresowania – to doceniają pracodawcy.
Dlaczego warto uczyć się kodowania? Zostań blogerem
W pierwszej kolejności: jedną z najlepszych metod, a niektórzy twierdzą, że najprostszych, jest założenie własnego bloga. Krok po kroku poznając tajniki budowy strony, czy to korzystając z gotowych rozwiązań (np. WordPress) czy samemu tworząc podstawowe konstrukcje www. Prowadzenie bloga niekoniecznie wymaga od nas znajomości kodowania, jednak podstawy HTML czy CSS pomogą w większej personalizacji własnej strony (jeśli na przykład skorzystaliśmy z darmowego, gotowego szablonu).
Najważniejsze, kodowanie pozwoli na spełnianie swoich pasji i otwiera wiele możliwości, oraz realizację pomysłów i marzeń.
A może na "swoim" ?
Zatem, dlaczego warto uczyć się kodowania? Dla bardziej zaawansowanych, to szansa na pracę na własny rachunek. Coraz więcej firm zleca usługi deweloperskie na zewnątrz, to szansa na ciekawą przygodę. Dlatego, zostań freelancerem, koduj, podróżuj i bądź swoim własnym szefem.
Ucz się za darmo
Strony, które w większości oferują darmowe kursy online, szkolenia, materiały wideo czy nawet regularne zadania wysyłane na naszą skrzynkę mailową co tydzień:
Języki, które warto poznać w 2019 roku
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Używany do tzw. programowania do ogólnego przeznaczenia. Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.
Źródło: Wikipedia
Dobra praktyka
Zacznij od początku. Naucz się HTML i CSS, podstaw kodowania i tworzenia stron www, poznaj logikę pracy, nowe terminy i kluczowe komendy.
Najważniejsze to, budując nową rutynę, nie zapomnij zarezerwować sobie czasu na regularną naukę kodowania.