Dlaczego warto uczyć się kodowania?

  • 8 marca 2019 /
Dlaczego warto uczyc sie kodowania
Dlaczego warto uczyć się kodowania?

IV Rewolucja Przemysłowa - Dlaczego warto uczyć się kodowania

Sporo słyszy się i czyta każdego dnia o pędzącym rozwoju technologii, który nawet w dzisiejszych czasach często wykracza poza granice możliwości i zasoby wielu zaangażowanych przedsiębiorstw, korporacji, start-upów czy jednostek. Postęp jaki widzimy w erze Czwartej Rewolucji Przemysłowej, prędkość z jaką zmienia się świat, wpływa na nasze życie, naszą pracę oraz to jakie decyzje podejmujemy planując swoją przyszłość. Zatem dlaczego warto uczyć się kodowania jak najszybciej?

Nowa moda

Po pierwsze, zmienia się rynek pracy, powstają nowe zawody (w miejsce tych, które w niedalekiej przyszłości zastąpią np. roboty). Wymaga to od nas ciągłej nauki, inwestowania w wiedzę, oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. Co więcej, niekiedy oczekuje się całkowitego przebranżowienia się, aby sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom rynkowym.

Po drugie, w życiu prywatnym pojawiają się inne sposoby spędzania wolnego czasu, nowe hobby, nowe pomysły. Jesteśmy jeszcze bardziej ciekawi świata oraz otaczającej go zewsząd technologii.

Ostatnio pojawiła się również moda na kodowanie i to nie tylko jako profesjonalne zajęcie.

Jak rozwiązywanie krzyżówek

Nikt nie powiedział, że kodowanie jest dla „informatyków”, deweloperów czy geeków komputerowych. W przyszłości będzie jak rozwiązanie quizu w gazecie, czy gra w Sudoku w czasie wolnym od pracy.

Przede wszystkim to świetna zabawa, która pozytywnie wpływa na rozwój naszego umysłu. Ponadto, niesamowity trening naszych zdolności poznawczych, analitycznego myślenia a także kreatywności. 

Dodatkowym benefitem – w świecie technologii w jakim żyjemy – jest to, iż poznajemy dokładnie jak ona działa. Jak zbudowana jest strona, co to jest język HTML, kto stoi za tworzeniem aplikacji z której na co dzień korzystamy na przykład w naszym telefonie. 

Także dla dzieci

Nie są już nowością pojawiające się kursy kodowania dla dzieci, ba – niektóre przedszkola czy szkoły oferują takie zajęcia w swoim „portfolio”.

Dlatego też, już w sklepach z zabawkami można spotkać nie tylko wypchane misie, czołgi czy domki dla lalek, ale także zabawki, które w „dziecinny” sposób przybliżają nam świat kodowania czy robotyki, pozytywnie wpływając na rozwój naszego dziecka, kreatywne myślenie czy samodzielne rozwiązywanie problemów.

Korzyści z nauki a więc dlaczego warto uczyć się kodowania

Pewność siebie, ciągłe „główkowanie” czy rozwój zdolności interpersonalnych – to korzyści jakie zyskujemy już po pierwszych lekcjach kodowania. Dalej, rośnie wiara we własne możliwości, wzrasta pozytywne nastawienie do trudnych sytuacji, które dzięki nowym umiejętnościom, potrafimy szybciej rozwiązywać.

Co więcej, im dalej brniemy i zagłębiamy się w tajniki tego tematu, tym więcej chcemy poświęcać czasu na dalszą naukę.

Nowe możliwości

Nauka kodowania otwiera sporo szans na zdobycie ciekawej pracy (rynek obecnie przeżywa wysyp ofert dla deweloperów). Wpływa pozytywnie na rozwój naszych umiejętności, także tych z których korzystamy w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Co więcej, pomaga rozwijać inne zdolności, sprawia, że podnosimy swoje kwalifikacje w różnych dziedzinach – niekoniecznie związanych z zajmowanym stanowiskiem.

Wyróżnia się w naszym profesjonalnym CV. Poświęcamy swój czas na odkrywanie nowych możliwości, inwestujemy w siebie i we własny rozwój, poszerzamy swoje zainteresowania – to doceniają pracodawcy.

Dlaczego warto uczyć się kodowania? Zostań blogerem

W pierwszej kolejności: jedną z najlepszych metod, a niektórzy twierdzą, że najprostszych, jest założenie własnego bloga. Krok po kroku poznając tajniki budowy strony, czy to korzystając z gotowych rozwiązań (np. WordPress) czy samemu tworząc podstawowe konstrukcje www. Prowadzenie bloga niekoniecznie wymaga od nas znajomości kodowania, jednak podstawy HTML czy CSS pomogą w większej personalizacji własnej strony (jeśli na przykład skorzystaliśmy z darmowego, gotowego szablonu).

Najważniejsze, kodowanie pozwoli na spełnianie swoich pasji i otwiera wiele możliwości, oraz realizację pomysłów i marzeń.

 

A może na "swoim" ?

Zatem, dlaczego warto uczyć się kodowania? Dla bardziej zaawansowanych, to szansa na pracę na własny rachunek. Coraz więcej firm zleca usługi deweloperskie na zewnątrz, to szansa na ciekawą przygodę. Dlatego, zostań freelancerem, koduj, podróżuj i bądź swoim własnym szefem.

Ucz się za darmo

Strony, które w większości oferują darmowe kursy online, szkolenia, materiały wideo czy nawet regularne zadania wysyłane na naszą skrzynkę mailową co tydzień:

Języki, które warto poznać w 2019 roku

TOP 0
Najczęściej spotykanym zastosowaniem języka JavaScript są strony internetowe. Skrypty te służą najczęściej do zapewnienia interakcji poprzez reagowanie na zdarzenia, walidacji danych wprowadzanych w formularzach lub tworzenia złożonych efektów wizualnych.

Źródło: Wikipedia
HTML pozwala opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu – formując hiperłącza, akapity, nagłówki, listy – oraz osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe np. multimedia bądź elementy baz danych np. interaktywne formularze danych. HTML umożliwia określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów, zalecane jest wykorzystywanie kaskadowych arkuszy stylów.

Źródło: Wikipedia
Kaskadowe arkusze stylów (ang. Cascading Style Sheets, w skrócie CSS) – język służący do opisu formy prezentacji (wyświetlania) stron WWW. Arkusz stylów CSS to lista dyrektyw (tzw. reguł) ustalających w jaki sposób ma zostać wyświetlana przez przeglądarkę internetową zawartość wybranego elementu (lub elementów) (X)HTML lub XML. Można w ten sposób opisać wszystkie pojęcia odpowiedzialne za prezentację elementów dokumentów internetowych, takie jak rodzina czcionek, kolor tekstu, marginesy, odstęp międzywierszowy lub nawet pozycja danego elementu względem innych elementów bądź okna przeglądarki. Wykorzystanie arkuszy stylów daje znacznie większe możliwości pozycjonowania elementów na stronie, niż oferuje sam (X)HTML.

Źródło: Wikipedia
SQL (ang. Structured Query Language)– strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych. Język SQL jest językiem deklaratywnym. Decyzję o sposobie przechowywania i pobrania danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych.

Źródło: Wikipedia
Java (wym. Dżawa) – współbieżny, oparty na klasach, obiektowy język programowania ogólnego zastosowania. Jest językiem tworzenia programów źródłowych kompilowanych do kodu bajtowego, czyli postaci wykonywanej przez maszynę wirtualną. Język cechuje się silnym typowaniem.

Źródło: Wikipedia
Język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych[3], którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Python wspiera różne paradygmaty programowania: obiektowy, imperatywny oraz w mniejszym stopniu funkcyjny. Posiada w pełni dynamiczny system typów i automatyczne zarządzanie pamięcią. Podobnie jak inne języki dynamiczne jest często używany jako język skryptowy.

Źródło: Wikipedia
C# (C Sharp; dosłownie „cis”, „c z krzyżykiem”) – obiektowy język programowania zaprojektowany w latach 1998-2001 przez zespół pod kierunkiem Andersa Hejlsberga dla firmy Microsoft. Program napisany w tym języku kompilowany jest do języka Common Intermediate Language (CIL), specjalnego kodu pośredniego wykonywanego w środowisku uruchomieniowym takim jak .NET Framework, .NET Core, Mono lub DotGNU. Wykonanie skompilowanego programu przez system operacyjny bez takiego środowiska nie jest możliwe.

Źródło: Wikipedia
Interpretowany skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. PHP jest najczęściej stosowany do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW, ale może być on również używany do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń, a nawet do pisania programów pracujących w trybie graficznym.

Źródło: Wikipedia

Używany do tzw. programowania do ogólnego przeznaczenia. Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.

Źródło: Wikipedia

Imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.

Źródło: Wikipedia
Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Zacznij od początku. Naucz się HTML i CSS, podstaw kodowania i tworzenia stron www, poznaj logikę pracy, nowe terminy i kluczowe komendy.
Najważniejsze to, budując nową rutynę, nie zapomnij zarezerwować sobie czasu na regularną naukę kodowania.