Dlaczego warto czytać książki? Jak wypadamy na tle innych?
Regularne, codzienne czytanie książek, to przede wszystkim inwestycja w siebie, swój rozwój zarówno osobisty jak i zawodowy. To wzbogacanie swojej wiedzy, pobudzanie swojej wyobraźni i analitycznego myślenia. Ponadto czytanie usprawnia pamięć i koncentrację. Powiększa zasób słów, upiększa naszą wymowę, co może mieć pozytywne skutki w nawiązywaniu nowych relacji w pracy i poza nią. Dlaczego warto czytać książki codziennie? Sesja z książką zmniejsza stres i uczy cierpliwości, dodatkowo pozytywnie wpływa na kreatywność i samopoczucie.
Jak wypadamy na tle innych?
38% Polaków czyta jedną książkę w roku (to dane z 2018 roku). „Na szczęście” ten negatywny trend, obserwowany w ostatnich 10 latach, ponoć się ustabilizował. Ponoć…
Naszym celem nie jest, aby tym krótkim wpisem, w nieodległej przyszłości, dorównać innym krajom z czołówki (takim jak na przykład Czechy). Chcemy jedynie pomóc we wdrożeniu kolejnej ciekawej praktyki, z której wynikną tylko i wyłącznie jeszcze więcej korzyści dla naszych… (no właśnie!) Czytelników!
Powoli do celu
Sprawdzona metoda „krok po kroku” i „powoli do celu” będzie, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Zacznij od ustalenia jasnego celu, niekoniecznie super-ambitnego. Oto kilka przykładów:
· 1 książka na miesiąc. Ambitnie? Zacznij od cyklu per kwartał, chociaż „męczenie” jednej historii przez 90 dni, może mieć zgoła odmienne skutki
· Każdego dnia przed snem 30 minut. Książkę połóż obok łóżka, będzie Ci przypominała o rutynie
· Przed pracą, np. podczas śniadania (może być to Twoje ulubione czasopismo, magazyn)
· Podczas podróży, czy to w pociągu, samolocie albo w drodze do pracy (jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej). Weź ze sobą książkę
· Na urlop zabierz jedną, dwie (lub więcej) książek. Nie ma nic przyjemniejszego niż podnoszenie statystyk czytelnictwa w Polsce leżąc na plaży, w słońcu lub pod parasolem
· Czytaj dzieciom, to kwestia wychowania
· Lubisz gadżety, czytaj e-booki i zaopatrz się w czytnik (np. Amazon Kindle)
Ciekawy fakt dlaczego warto czytać książki regularnie
W trakcie rozmowy o pracę, rekrutujący w pytaniu o hobby, często pytają kandydata o ostatnio przeczytaną książkę. I nie chodzi o to, czy była to biografia milionera z Doliny Krzemowej czy poradnik dla młodych matek. Celem tego pytania jest stwierdzenie przede wszystkim, czy aplikant wykazuje cechy potrzebne do rozwoju jego potencjału w danej firmie. To szukanie innych korzyści wynikających z tego, iż poświęca on swój cenny czas na dokształcanie się, rozwój osobisty i trening mózgu.
Dla jednej z szefowych działu HR, potentata internetowego, pytanie o aktualnie czytaną książkę było więcej warte niż analiza CV potencjalnego pracownika.
Dobra praktyka
Zablokuj ten czas w kalendarzu, ustaw przypomnienie i czytaj regularnie! Sprawdź artykuł: "Po prostu: wrzuć do kalendarza". Poszerzaj swoje horyzonty, a na pewno pozytywnie wpłynie to na Twoje życie - także to zawodowe.