Udane relacje międzyludzkie – jak je budować?

  • 20 maja 2019 /
udane-relacje-miedzyludzkie
Udane relacje

Udane relacje międzyludzkie i ich budowanie z innymi jest jedną z najważniejszych umiejętności życiowych. Przydaje się ona zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jest fundamentem każdego zdrowo funkcjonującego związku, przyjaźni, rodzicielstwa, czy też pracy zespołowej w firmie.

Choć na co dzień przebywamy z innymi ludźmi i wydawałoby się, że sztukę nawiązywania relacji z nimi mamy opanowaną. Pozory jednak mylą, bo z doświadczeń wynika, że jest to jedna z najtrudniejszych kompetencji do przyswojenia.

Budując zatem udane relacje z innymi, należy pamiętać o kilku aspektach:

Daj się poznać innym

Nie mamy na myśli tego, żebyś był wylewn na pierwszym spotkaniu i opowiadał wszystko o sobie (zostaw coś na później), chodzi raczej o bycie sobą i pokazanie tego, kim naprawdę jesteś. Nie staraj się przypodobać innym na siłę. Nie odgrywaj kogoś, kim wcale nie jesteś – ludzie wyczuwają to, jeśli ktoś jest sztuczny. Zachowuj się naturalnie i w zgodzie ze sobą.

Nie ufaj "na ślepo" swojemu pierwszemu wrażeniu

Zachowaj otwarty umysł i nie oceniaj innych zbyt surowo po pierwszym spotkaniu. W końcu ile razy zdarzyło Ci się, że Twoje pierwsze wrażenie było mylne? Bądź otwarty na nowe kontakty, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby poznać swojego rozmówcę. Bacznie obserwuj swoje otoczenie.

Efektywnie komunikuj się z rozmówcą

Wyrażaj się jasno i precyzyjnie, bez zbędnego owijania w bawełnę. Mów pewnym tonem głosu, wydobywającym się prosto z przepony. Nie układaj sobie w głowie wyimaginowanych historii na temat tego, co kto miał na myśli, tylko wyciągaj wnioski z dyskusji opierając się na faktach. To właśnie na tym poziomie komunikuj się z innymi. Zadbaj też o mowę swojego ciała tak, aby była ona spójna z tym, co chcesz przekazać drugiej stronie.

jak-tworzyc-doskonale-relacje-zdobadz-zaufanie-i-wplywaj-na-ludzi
Sprawdź też! Jak tworzyć doskonałe relacje. Zdobądź zaufanie i wpływaj na ludzi

Bądź pozytywny

Komunikując się z innymi nie narzekaj i nie użalaj się nad sobą. Postaraj się być entuzjastyczny i wraz ze swoim rozmówcą skupiajcie się na pozytywnych rzeczach. Koncentrowanie się na negatywnych kwestiach spowoduje, że obydwoje zaczniecie się niepotrzebnie tym nakręcać, a Wasze spotkanie przestanie przebiegać w przyjemnej atmosferze.

Poświęć uwagę swojemu rozmówcy

Szczerze zainteresuj się drugą osobą. Zachowaj kontakt wzrokowy i zadawaj pytania. A co najważniejsze – aktywnie słuchaj. Chyba znasz powiedzenie „mowa jest srebrem a milczenie złotem„? Ono świetnie się sprawdza i dzięki takiej postawie szybko zyskasz sobie sympatię i szacunek innych.

Bądź asertywny

W relacjach z innymi pamiętaj też o sobie samej i o tym, żebyś czuł się komfortowo w tej sytuacji. Ustal swoje granice, a kiedy zauważysz, że ktoś je przekracza, śmiało to komunikuj drugiej stronie. Jeśli czujesz, że nie powinieneś się na coś zgodzić, to nie unikaj odpowiedzi, tylko pewnie i stanowczo powiedz „nie”.

Przedstawione zasady są uniwersalne, a zatem możesz je stosować niezależnie od tego, z kim przyjdzie Ci się komunikować. Jeśli będziesz z nich korzystać na co dzień, to nie tylko zaczniesz budować trwałe relacje z innymi, ale też sam będziesz się w nich dobrze czuł. Co więcej, będziesz bardziej świadomie wybierać osoby, które mają należeć do Twojego otoczenia. Nie musisz przecież lubić się ze wszystkimi. Wystarczy Ci to, abyś miał w swoim gronie osoby, na których możesz polegać i którym ufasz.

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Jeśli czujesz, że chciałabyś popracować nad budowaniem lepszych relacji z innymi, skontaktuj się z sylwiazuber@zubercoaching.pl