Jak walczyć z prokrastynacją? „Pomidorowa metoda”

  • 5 lutego 2019 /
Jak walczyc z prokrastynacja?
Jak walczyc z prokrastynacja?

Jak walczyć z prokrastynacją na codzień?

Narzekasz na mnogość priorytetów, masz problemy z zarządzaniem swoim czasem? Jesteś ciągle zajęty?  Wielozadaniowość to Twoja codzienność, która nadal nie przynosi oczekiwanych efektów? Jak walczyć z prokrastynacją i odkładaniem zadań na ostatnią chwilę?

Sprawdź "Technikę Pomodoro"

Nazwa pochodzi od, dobrze nam znanego, kuchennego timera w kształcie pomidora. Twórcą tej błyskotliwej metody zarządzania czasem jest Włoch Francesco Cirillo, właściciel Cirillo Consulting. Jego głównym zajęciem jest pomaganie firmom i osobom prywatnym w poprawieniu efektywności i wydajności w codziennej pracy (i nie tylko).

Zacznij już dziś!

Zatem jak walczyć z prokrastynacją? Tradycyjne 25 minut, niekiedy kilkukrotne, przedzielone krótkimi przerwami, poświęcone stricte jednemu zadaniu może pomóc w zwalczeniu tego, czego doświadczamy każdego dnia: prokrastynacji i odkładaniu na później. Tyczy się w szczególności ciężkich i przykrych obowiązków.

 

Ponadto, stosując tę technikę, nie tylko skończysz zaplanowane zadanie w czasie i poprawisz swoje samopoczucie, ale będziesz miał jak na talerzu, dane, które pomogą Ci w przyszłości jeszcze bardziej poprawić swoją produktywność.

"Pomidor" i zegarek - czyli jak walczyć z prokrastynacją w interwałach

Wystarczy zwykły zegarek, prosta aplikacja w telefonie lub jakikolwiek darmowy stoper online.  Będzie odmierzać Ci czas na wykonanie kolejnego zadania zgodnie z ustalonym czasem i przerwami. Dlagtego sprawdzi się także w przypadku dłuższych prac.

Wypracuj nawyk planowania zadań w kalendarzu

Planowanie następnych 24 godzin to też świetna okazja na poprawę organizacji pracy i zwiększenie produktywności. Co więcej, z pomocą przychodzi stare, dobre narzędzie – kalendarz.

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Wyeliminuj typowych "przeszkadzaczy" (jest ich sporo dookoła nas!). "Pomidorowe 25 minut" jest od teraz święte! Jeśli ktoś przerywa Ci w ważnym zadaniu, przeproś i spokojnym tonem poinformuj, kiedy będziesz dostępny.