Masz problemy z zasypianiem?

  • 5 lutego 2019 /
problemy z zasypianiem
Problemy z zasypianiem?

Problemy z zasypianiem

Czy zdarza Ci się nieustannie przewracać w łóżku z jednej strony na drugą? 45% ludzi na świecie ma problemy ze zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu i jego dobrą jakością. Jest wiele przyczyn, które wpływają pośrednio i bezpośrednio na taki stan rzeczy.

 

Jedną z nich i zapewne główną jest używanie smartfona czy laptopa, tuż przed zgaszeniem nocnej lampki. To przecież świetna okazja, żeby sprawdzić co słychać u naszych znajomych, przeczytać ostatnie posty na Facebooku czy polubić zdjęcie koleżanki z wakacji na Instagramie.

Główna przyczyna

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, szczególnie wieczorem, ma negatywne skutki na wzrok. Częste „gapienie się w ekran” po zachodzie słońca, może nawet doprowadzić do uszkodzenia siatkówki oka. Ma negatywny wpływ na proces zasypiania i produkcję melatoniny, hormonu, który reguluje nasz cykl snu.

 

To główna przyczyna problemów z zasypianiem.  A może ich pojawić się dużo więcej, gdyż kłopoty ze snem, mogą przysporzyć nam kolejnych problemów tj. choroby serca, wzrost wagi czy depresję.

Masz problemy z zasypianiem? Czas zmienić tę praktykę!

Ustal godzinę, od której nie dotkniesz telefonu czy laptopa, aż do następnego dnia. Odłóż go z dala od siebie, nawet jeśli używasz go jako budzika. Zmusi Cię to do wysiłku rano, kiedy trzeba będzie go wyłączyć.

Ponadto ograniczaj pracę wieczorem, nie czytaj maili, które dodatkowo pobudzą niepotrzebne emocje i wzmogą stres przed kolejnym dniem.

 

Podsumowując: regeneruj ciało i umysł. Spraw, aby zdrowy sen był ważną częścią Twojego życia.

Zarowka pomysl

Dobra praktyka

Ustaw tryb nocny (mniejsza emisja niebieskiego światła). Większość telefonów oferuje taką opcję, dzięki czemu będziesz mógł oszczędzać swoje oczy wtedy, kiedy nie możesz sobie pozwolić na jego odłożenie. Pozwól tylko na połączenia od najbliższych (lub "Ulubionych") w razie sytuacji awaryjnych. Resztę wiadomości odczytasz jutro. Tryb cichy, bez wibracji to najlepsza opcja na sen bez zakłóceń i lepsze samopoczucie o poranku!